Biyoloji Bölümü’müz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Arzu ÇÖLERİ-CİHAN, A.Ü. BAP destekli bir proje kapsamında gerçekleştirdikleri çalışma sonucunda 2014 yılında, Nevşehir ili Kozaklı ilçesi sıcak su kaynaklarından izole ederek mikrobiyolojik ve moleküler taksonomik analizlerle tanımladıkları iki yeni termofilik bakteri türü (Thermolongibacillus altinsuensis ve Thermolongibacillus kozakliensis) ile bu iki türü içeren Thermolongibacillus cinsi yeni bir bakteri cinsiyle ilgili bilgileri yayınlamışlardı (Cihan AC, Koc M, Ozcan B, Tekin N, & Cokmus C (2014), Int J Syst Evol Microbiol 64: pp.187–197).

2019 yılında ise bu yeni bakteri cinsi, mikrobiyologlar için tür tanımında başucu kitabı olan “Bergey’s Manual of Systematics of Archaea and Bacteria” isimli kitapta “Genus Thermolongibacillus” başlığı altında, bölüm yazarlığı Prof. Dr. Arzu ÇÖLERİ-CİHAN tarafından yapılarak tescil edilmiştir (Cihan AC, Kıvanc B & Cokmus C (2019) “Genus Thermolongibacillus” Bergey’s Manual of Systematics of Archaea and Bacteria, DOI: 10.1002/9781118960608.gbm01604, John Wiley & Sons, Inc.).

Türkiye’de ilk defa bir mikrobiyoloğun kendi tanımladığı bakteri tür ve cinsini Bergey’s Manual of Systematics of Archaea and Bacteria’da tescil etmesi ve ülkemizdeki mikrobiyal çeşitliliğin ortaya çıkarılmasındaki katkılarından dolayı öğretim üyemizi kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.